Home / Duyurular / 21. uluslararası eğitimde yaratıcı drama semineri katlımı için son günler…

21. uluslararası eğitimde yaratıcı drama semineri katlımı için son günler…

 

21.’siniŞanlıurfa’da gerçekleştireceğimiz Uluslararası Eğitimde Yaratıcı Drama Seminerinin teması “Ritüel ve Yaratıcı Drama“ olarak belirlenmiştir.Şanlıurfa’nın tarihsel, kültürel ve coğrafi konumuna bakıldığında, bu kentte ritüel kültürünün ne kadar önemli olduğu da dikkatlerden kaçmaz. Ritüeller, toplumların kültürel ve sosyal yapılarını özellikle de sözlü kültürel birikimlerini gelecek kuşaklara da aktardıkları, yansıttıkları için aynızamanda eğitimde yaratıcı drama alanında pek çok farklı amaçla kullanılabilir.
Yaratıcı drama, ritüelleri öğretme konusunda işlevsel yöntemlerden biridir. Ritüel aynı zamanda yaratıcı drama çalışmalarında kullanılan bir tekniktir. Bu nedenle ritüelleri yaratıcı drama yoluyla değişik boyutlardan ele alacak bir uluslararası seminer düzenlenmesi amaçlanmıştır.
14 Kasım 2012’de açılış konuşmalarıyla başlayacak olan seminer Yrd.Doç. Dr.Ali Öztürk’ün yönetiminde ,Dr.Selen Korad Birkiye ve Göbeklitepe Kazı Ekibinden bir arkeologun konuşmacı olarak katılacakları konferansla devam edecek.

Seminerde Finlandiya’dan Tintti Karppinen, İngiltere’den Patrice Baldwin, İzlanda’dan Ása Helga Ragnarsdóttir, Sırbistan’dan Sanja Krsmanovic Tasic , Türkiye’den Doç.Dr. Mustafa Sekmen ve Doç.Dr.Tülin Sağlam Ritüeller ve YaratıcıDrama temalı atölyeleryürütecekler.
Seminer sürecinde ayrıca Genel Başkanımız Ömer Adıgüzel,Edered Başkanı Kevin Dowsett, İngiltere National Drama Başkanı Patrice Baldwin ve IDEA Yönetim Kurulu Üyesi Tinti Karpinnen ‘in katılacağı “Yaratıcı Dramada Güncel Gelişmeler“konulu bir panel gerçekleştirilecek.

Seminerdeki atölyelere paralel olarak Yaratıcı Dramayı tanımak ve derslerde yöntem olarak kullanmak isteyenler için düzenlenen İlk Adım atölyeleri ise 17 Kasım 2012 ‘de başlayacak.
Şanlıurfa kent merkezi,Harran ve Göbeklitepe gezilerinin de yer aldığı seminer 18 Kasım 2012′de sona erecek.

ÇağdaşDrama Derneği Şanlıurfa Temsilciliğimiz tarafından düzenlenen 21. UluslararasıEğitimde Yaratıcı Drama Semineri hakkında ayrıntılı bilgi almak ve seminere katılmak için aşağıdaki bağlantıyı tıklayınız.

http://www.yaraticidramasemineri.org/web

Scroll To Top