Home / Konulu Atölyelerimiz

Konulu Atölyelerimiz

JUTTA HEPPEKAUSEN-  PLAYBACK TİYATROSU
05.Kasım-06.Kasım.2010 tarihlerinde toplam 12 saatlik atölye çalışması gerçekleştirilmiştir.
*Playback tiyatrosu* günlük yaşantılardan alınan öyküleri anlatılabilir hale getiren bir yöntemdir. Tiyatro sanatında pasif durumda kalan izleyiciyi aktif hale getirmeyi sağlayan *playback tiyatrosu* ile yaşamın sahnesini yaratmayı hedeflemektedir.

Katılımcılardan ya da izleyicilerden bir kişi kişisel deneyimlerini grupla paylaşırken bir grup katılımcı ya da oyuncu bu deneyimi beden dilini, müziği ve sözü kullanarak doğaçlama olarak canlandırılır. *Playback sahnesinde* her şey yalnızca bir kez yaratılır ve var olur. Yaratıcılık an ile sınırlıdır,herkes kendisinin sanatçısıdır, herkes yaratıcıdır. Katılımcılar arasında yaşananın farklı biçimlerle algılanmasından kaynaklı bir birliktelik duygusu oluşur. Yaşamın içinden var olan gerilim ve çatışmalar farklı açılardan izlenebilir. Süreç içinde yaşananlar sonucunda yaşama dair önemli karşılaşmalar yapmak mümkündür.

*Playback tiyatrosu* tiyatro için sahneleme, mizansenin yaratılması, oyunun yorumlanması ve dekor-kostüm tasarımı, psikodrama gibi pek çok alanda önemli bir işlevselliğe sahiptir.

Ayrıca *playback tiyatrosu* yaşama dayalı içeriği ile şirket ve okul eğitimlerinde de son derece etkin bir şekilde kullanılmaktadır.

*Jutta Heppekausen* tarafından yapılan *playback tiyatrosu* çalışmasında kendini başkasının yerine koyarak dineleme, anlatılanı yaratıcılığı kullanarak hızlı bir şekilde yeni bir anlatıma dönüştürme noktaları üzerinde durulmuştur.

Ayrıca atölye çalışmasında *playback tiyatrosunun* temel biçimleri, özellikle katılımcıların günlük yaşantılarından öykülerin doğaçlama olarak canlandırılması denenmiş ve yansıtılmıştır.

*Atölye Lideri:* Jutta Heppekausen “Freiburg Blickwechsel PlaybackTiyatrosu”kurucusu, tiyatro pedagogu, psikodrama lideri, Pädagogischen Hochschule Freiburg’da öğretim görevlisidir.

NADJA RASZEWSKI DOĞAÇLAMA – DANS VE DEVİNİM ATÖLYESİ
21.Mart.2010 Pazar günü Nadja RASZEWSKI – “Dance and Improvisation”  DOĞAÇLAMA - DANS VE  DEVİNİM ATÖLYESİ  gerçekleştirilmiştir.
Dansçı, kareograf ve dans eğitmeni olan RASZEWSKI, Berlin, Paris, Viyana ve New York’ta modern dans, mim, pandomim, dans eğitmenliği ve kareografi alanlarında eğitim görmüştür. Berlin Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde doçent olarak görev yapmakta ve uluslararası atölye çalışmalarını yürütmektedir. 2003 yılından bu yana Berlin’de bir modern dans okulunun sanat yöneticiligini yapmakta olan RASZEWSKI’nin, dansçılarla, amatörlerle, çocuklarla, tiyatro oyuncularıyla ve şarkıcılarla sahneye koydugu, çeşitli ödüller kazanmış eseri bulunmaktadır.

JULIAN BOAL- EZİLENLERİN TİYATROSU

“Ezilenlerin Tiyatrosu” akımının kuramcısı ve uygulayıcısı Augusto Boal’in oğlu ve asistanı Julian Boal   21-22 Kasım 2009 tarihinde İzmir’de Çağdaş Drama Derneği tarafından  düzenlenen FORUM TİYATRO toplam 16 saat süren konulu atölye çalışması gerçekleştirilmiştir.

Julian Boal, Ezilenlerin Tiyatrosu’nun yaratıcısı Augusto Boal’in oğludur. Düzenlenen bu atölye Julian Boal ile çalışma fırsatını yakalamak ve Ezilenlerin Tiyatrosu, İmge Tiyatrosu ve Forum Tiyatrosu hakkında daha fazla bilgi edinmek için iyi bir fırsat olmuştur.

Tipik bir Ezilenlerin Tiyatrosu atölyesi üç tür etkinliği bünyesinde barındırır. Birincisi, Ezilenlerin Tiyatrosu alanında ve atölye kolaylaştırıcısı (ya da Boal’in deyimiyle “zorlaştırıcısı” tarafından sunulan çeşitli egzersizler hakkında bir önbilgi verir.
İkincisi, oyunlardır. Bu oyunlar tüm yüreğimizle dinlediğimiz şeyi duymamızı, dokunduğumuz şeyi hissetmemizi ve baktığımız şeyi görmemizi sağlayacak şekilde yüksek oranda fiziksel aktivite içerir. Ezilenlerin Tiyatrosu Boal’in Oyuncu Olanlar ve Olmayanlar için Oyunlar kitabında listelendiği gibi 200 den fazla oyun ve egzersizi olan bir tiyatro türüdür. Sonuç olarak bu oyunlar, duyularımızı güçlendirmeyi, bedenimizi motorlaşmaktan kurtarmayı, kendimizi alışkanlıklarımızın ötesine taşımayı sağlar.
Son olarak üçüncü etkinlik alanı da yapılandırılmış egzersizleri içerir. Her ne kadar bazen bir etkinliğin oyun mu yoksa egzersiz mi olduğu belirsiz olsa da bu üçüncü tür egzesizler belirli bir yapıyı sahici bir içerikle donatmak için formüle edilmişlerdir.
Bu etkinlikler, Ezilenlerin Tiyatrosu’nun belirli bir alanına (İmge Tiyatrosu, Forum Tiyatrosu ve Arzuların Gökkuşağı gibi) dikkat çekmek için tasarlanmışlardır

ÇAGDAS DRAMA DERNEGI IZMIR SUBESI
2008-2009 Akademik Döneminde
paylaştığımız konulu atölyeler

 

Atölye Lideri 

Konu Basligi 

 Tarih 

Yrd. Doç. Dr. Ali Öztürk

Devinimden Dramaya 

18 -19 Ekim 2008 

Yrd. Doç. Dr. H. Ömer Adigüzel 

Süreçsel Drama 

15 – 16 Kasim 2008 

Nalan Olgun

Okulöncesinde Yaratici Drama

17 – 18 Ocak 2009 

Luciano Logna 

Forum Tiyatroya Giriş

18 – 19 Nisan 2009

Ali Öztürk – YASAMIN RITMINDEN DRAMAYA

 

Yar.Doç.Dr. Ali Öztürk’ün 2008 yılında İzmir’deki ilk atölyesi 18-19 Ekim 2008  tarihlerinde “Devinimden Dramaya” başlığı ile cumartesi ve pazar günleri iki ayrı grup olarak yapıldı, saat 10.00′da başlayan atölyeler, saat 17.00′da sona erdi.

Yoğun talep üzerine, başka bir konu ile tekrar Çağdaş Drama Derneği İzmir Şubesi’ne konuk olan Öztürk, 1-2 Aralık 2008 tarihlerinde, “Yaşamın Ritminden Dramaya” konulu beden-ritim-drama içerikli atölye iki farklı günde aynı çalışma olacak şekilde 6 saat olarak gerçekleştirilmiştir.

Atölye içeriği:

“Anne karnında başlayan ritmik algının doğduktan sonra geçirdiği süreçte bedenin olanakları üzerinde durulacak. Yalın ritmik oyunlardan, yaşamın değişik alanlarına göndermelerde bulunulacak. Bedenin çalgı olarak kullanılabilirliği ve basit nesnelerle ilişkilendirilmesi dramatik kurguya olanak sağlayabilir mi, sorusuna yanıt aranacak. Sabah oturumu biraz teknik ağırlıklı, öğleden sonraki oturum ise dramayla ilişkilendirme ağırlıklı olmuştur.”

 

Özgeçmiş

Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği ve Belediye Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nde eğitim aldı. Mimar Sinan Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Sahne Sanatları Bölümü’nde yüksek lisans yaptı. Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Sanat Eğitimi Anabilim dalında doktora çalışması yaptı. Burslu olarak 9 ay Salzburg Orff Enstitüsü’nde “Advanced Studies in Music and Dance Education-Orff Schulwerk” konusunda eğitim aldı.

1989 yılında başlayarak, Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü’nde öğretim elemanı, 1995 yılında başlayarak, Çağdaş Drama Derneği’nde eğitimci olarak görev yapmaktadır. Halen Anadolu Üniversitesi İlköğretim Bölümü Okulöncesi Öğretmenliği Anabilim Dalı Başkanlığı yapmaktadır. Çalışma alanları yaratıcı drama, Orff-Schulwerk, tiyatro, müzik öğretim yöntemleri ve sözel iletişimdir.

 


Luciano Iogna – FORUM TİYATROYA GİRİŞ

 

 

ULUSLARARASI KONULU ATOLYE!!!
Luciano Iogna “Forum Tiyatroya Giriş”
19-20 Nisan 2008 tarihlerinde Çağdaş Drama Derneği İzmir Şubesi olarak ikinci Uluslararası Konulu Atolyemizi gerçekleştirmiş bulunmaktayız.

Forum Tiyatronun önde gelen isimlerinden Luciano Iogna tarafından düzenlenen “Forum tiyatroya giriş” atolyesi 2 gün toplam 16 saat olarak “Palmiye Alışveriş Merkezi”nde gerçekleştirilmiştir.

Forum Tiyatro
Forum tiyatro Augusto Boal’ın geliştirdiği,ilk olarak 1956′da Brezilya’da ortaya çıkan bir tiyatro biçimidir. Forum tiyatrosunda amaçlanan; seyirciyi oyuna dahil etmek, sahnede olan biten karşısında seyircinin oyuncu haline gelerek toplumsal ve siyasal baskılara karşı tavrını göstermesi dir. Seyirci-oyuncu ayrımı ortadan kaldırılmaktadır. Böylece kişiler kendi üzerlerinde baskı yaratan sosyo-ekonomik,politik,sistemsel etkilere yönelik olarak tepkilerini gösterebileceklerdir.Etkileşimli ve katılımcı özellikleriyle ve özgürleştirici, seyirciye müdahale hakkı tanıyan yapısıyla dünyanın bir çok ülkesinde farklı amaçlarla kullanılmaktadır.

Özgeçmiş
Luciano Iogna otuz yılı aşkın bir süredir Kanada, Brezilya, Hindistan, İran, İtalya, İspanya, Ukrayna, Amerika ve Türkiye’de tiyatro ve sinema alanında, iki yüz elliden fazla tiyatro projesinde yüzden fazla tiyatro topluluğuyla, profesyonel organizasyonlarla, toplum merkezleriyle, eğitim kurumları ve okullarla oyuncu, yazar, yönetmen, dramaturg, tasarımcı, yapımcı ve eğitmen olarak çalışmıştır. Yirmi üç yıldır, Ezilenlerin Tiyatrosu ve Forum Tiyatrosu üzerine çalışmaktadır. Kanada’da Toronto Üniversitesi ve Queen’s ve Concordia Üniversitelerinde, Türkiye’de ise Muğla ve İstanbul Üniversitelerinde, Ankara Çağdaş Drama Derneği’nde ve Alaçatı, Ankara, Denizli, İstanbul ve Muğla’da tiyatro festivallerinde ve sempozyumlarda misafir eğitmen olarak çalışmıştır. Transmissions ve Tiyatro Yapım adlı yayınlarda makaleleri yayınlanmış ve Nihal Kuyumcu ile birlikte Haydi Çocuklar Sahneye adlı kitabı yazmıştır. Luciano Iogna tiyatro ve film alanlarında yazarlık, yönetmenlik ve tasarım kategorilerinde bölgesel, ulusal ve uluslararası bir çok ödül sahibidir.

 


 

Nalan Olgun – OKUL ÖNCESINDE YARATICI DRAMA

19-20 Ocak 2008 tarihlerinde Nalan Olgun tarafindan 12 saatlik “Okul Öncesinde Yaratıcı Drama” konulu atölye çalısması yapılmıştır. Cumartesi ve pazar günleri saat 10.00-17.00 arası yapılan atölyeler, Palmiye Alışveriş Merkezinde  gerçekleştirilmiştir.

Bizim malzememiz okul öncesi çocuğu ise, “O” Kimdir? Ne Yapar? Neden Yapar? Nasıl Yapar?

“O”nun malzemesi oyunlar, masallar, oyuncaklar, kağıtlar ve boyalar ise, onlarla neler yapar? Neden Yapar?

Atölye bu ve bunun gibi akla gelecek soruların yanıtlarını birlikte araştırararak eğlenerek öğrenmek amacıyla hazırlanmıştır.

Nalan Olgun Özgeçmisi:

1974 yilinda anaokulu ögretmeni olarak göreve basladi. 7 yil anaokulu ögretmenligi, 19 yil yöneticiligin ardindan, 5 yil kendi kurumunda çalisip aktif çalisma hayatini sonlandirdi. 1984 yilinda Orff ögretisiyle, 1985 yilinda Yaratici Drama etkinlikleriyle tanisan Nalan Olgun egitimcilik meslegini bu yöntemlerle zenginlestirip 1993 yilindan bu yana Okulöncesi egitimcileri, sinif ögretmenleri ve bu alanda çalisan uzmanlarla yurt içinde ve yurt disinda çalismalarini sürdürmektedir.

 


Dr. Fatma Önalan Akfirat – ÖZEL EGITIMDE YARATICI DRAMA

14-15 Haziran 2008 tarihlerinde Çağdaş Drama Derneği İzmir Şubesi tarafından, Dr. Fatma Önalan Akfırat’ın yürüttüğü “Özel Eğitimde Yaratıcı Drama” konulu 12 saatlik yaratıcı drama atölyesi gerçekleştirilmiştir (Palmiye Alışveriş Merkezi 10.00 – 16.00 saatleri arası).

Engelli bireylerin eğitiminde ve öğretiminde yaratıcı dramayı nasıl kullanabiliriz?Kaynaştırma grupları, engel grupları ve karışık engel grupları ile neler yapabiliriz?
Lider grup içerisindeki engellilerin gereksinimlerini nasıl anlayabilir?
Kendini ifade etme aracı olarak yaratıcı dramadan yararlanabilir miyiz?
Öğrenme ve öğretme sürecinde neler yapabiliriz?
Engellilerin ders dışı sosyal çalışmalarını planlarken, toplumsallaşma, kendine güven ve iletişim becerilerinin artırılmasını sağlayacak ne tür etkinlikler düzenleyebiliriz ?

Sorularının yanıtlarını arayarak, engelli bireylerin ait olma, katkıda bulunma ve toplumsal kabullerinde yaratıcı dramayı kullanarak rol alarak, bu atölyede bilgi ve deneyimlerimizi paylaştık.

Scroll To Top