Home / ÇDD İzmir Şubesi Oda Müziği Topluluğu

ÇDD İzmir Şubesi Oda Müziği Topluluğu

 

Konser programı

Alexander Mekaew

Müzik eğitimine on bir yaşındayken St. Petersburg Konservatuvar’ında başladı. O yıllarda V. Demçenko ve E. Nuricanyan’dan piyano, V.Arzumanov ve J.Simakin’den kompozisyon dersleri aldı. 1978’de iki diploma ile (Piyano ve kompozisyon) mezun oldu. Aynı yıl Moskova Konservatuvar’ı lisans bölümüne girdi. Orada Prof. S.Neuhaus ve Prof. E.Malinin ile piyano eğitimine devam etti.

1988’de Moskova Konservatuvarı’nda “Kompozisyon Lisans Programı” ve “Piyano Yüksek Lisans Programı”nı bitirdi.

1988 – 1990 yılları arasında Moskova Devlet Pedagoji Üniversitesi’nde piyano öğretim görevlisi olarak çalıştı.1990 – 1991 yılları arasında İsviçre Luzern kentinde Dreilinden Konservatuvarı’nda Prof. H.Harry’den piyano eğitimi alarak “Sanatta Yeterlilik ” programını tamamladı.

1996’da Türkiye’ye geldi. İzmir Devlet Opera ve Balesi’nde, Bursa Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Bölümü’nde, Doğu Akdeniz Üniversitesi’ nde çalışan sanatçı, 2007 yılından bu yana Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ndaöğretim görevlisi olarak dersler vermektedir.

1978’den bu yana kendi ülkesinin dışında Polonya, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Fransa, İtalya, Belçika, Hollanda, İsviçre, Romanya, Türkiye ve K.K.T.C’ de resitaller ve oda müziği konserleri vermiştir.

A.Mekaew’in besteleri Rusya’da konser salonlarında yorumlanmakta, eserlerinin kayıtları Rus radyolarında yayınlanmaktadır. Türkiye’de de eserleri Türk sanatçılar tarafından seslendirilmektedir.

Murat Akkın

1972 yılında Bergama’da doğdu. Müzik eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuarında aldı.

1996 yılında Alman hükümeti tarafından verilen DAAD bursuyla Almanya’ya gitti. Almanya’da Köln Yüksek Müzik Okulu’ndaki öğrenimini Prof. Rainer Moog’un yanında tamamladı. Aynı okulda Enstrüman Pedagojisi öğrenimine devam ederken Münster Yüksek Müzik Okulu’nda Prof. Hartmut Lindemann’ın öğrencisi olarak çalışmalarını sürdürdü. Öğrenimi sırasında Südwestfalen Filarmoni Orkestrası’nda viyola sanatçısı olarak bir yıl süresince görev yaptı.

2000 yılından bu yana İzmir Devlet Senfoni Orkestrası viyola sanatçısı olarak çalışmaktadır. Bunun yanında oda müziği konserleri vermektedir.

2001 yılında tanışmış olduğu Aleksander Mekaew’in eserlerini repertuarına alarak konserlerinde yorumlamaktadır. Mekaew’in kendisine ithaf ettiği “Türk Rapsodisi” adlı eseri, 2004 yılında İzmir Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde ilk kez seslendirmiştir.

Özlem Tanrıkulu

1989 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi İzmir Devlet Konservatuvarı’nın klarnet bölümünde öğrenimine başladı.1994 yılında İzmir Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde Carl Maria von Weber’in 1. klarnet koncertosunu seslendirdi.1996 yılında mezun olan sanatçı ,1998 yılında İzmir Devlet Opera ve Balesi’nin açtığı sınavı kazanarak göreve başladı. Öğrencilik yıllarında Fransa’ya giderek müzik festivaline katılan sanatçı burada oda müziği grubuyla girdigi yarışmada birinciliği paylaştı.

1998 yılında Buffot Crampon tarafından düzenlenen klarnet yarışmasında Türkiye birincisi oldu.

2000 yılında İZDSO eşliğinde R.Strauss’un klarnet-fagot için konçertosunu, 2001 yılında İZDOB Orkestrası eşliğinde Bottasini’nin klarnet ve kontrabas için konçertosunu ve A.Copland’ın klarnet konçertosunu seslendirdi. Yurtiçi ve yurtdışında pekçok konser veren sanatçı, İzmir Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nda 1.klarnet görevini sürdürmektedir.

Utku Vargı

 1984 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı’na yarı zamanlı olarak kabul edildi.1986 yılında “Üflemeli Çalgılar Flüt Bölümü” öğrencisi olmaya hak kazanan sanatçı, Saki Şarıl ile flüt, İlhan Baran ile solfej ve armoni, Alain Boeglin ile oda müziği çalışmaya başladı.1993 yılında flüt öğrenimine Aycan Sancar ile devam eden Vargı, 1994 yılında Songül Seidel’in sınıfına geçti ve 1996’da mezun oldu. 

Öğrenim süresi boyunca Ertuğrul Oğuz Fırat’ın çağdaş müzik üzerine çalışmalarına ve A. Zimmerman’ın modern müzik atölyelerine katıldı.

Hürkan Ayvazoğlu ve Angela Firkins ile çalışmış olan Utku Vargı, 2001 yılından bu yana Antalya Devlet Opera ve Balesi’nde sözleşmeli sanatçı olarak görev yapmaktadır. Bunun yanında oda müziği konserleri vermektedir.

 

 

 

Scroll To Top