Home / Yaratıcı Drama Liderliği / Eğitmenliği Programı

Yaratıcı Drama Liderliği / Eğitmenliği Programı

Yaratıcı Drama Liderliği / Eğitmenliği Programı

Program Hakkinda Genel Bilgi
ÇAGDAS DRAMA DERNEGI
MEB ÖZEL DOGAÇ YARATICI DRAMA EGITMENLIGI/LIDERLIGI SERTIFIKALI KURS PROGRAMI

Kurum kodu:24367
Çagdas Drama Dernegi’nin Talim Terbiye Kurulu’nca onaylanan kendi programinin tarihi/sayisi: 18.11.2005/346

Kurum açma izni tarihi/sayisi: 29.03.2007/1934
1982 yilinda Prof. Dr. Inci San ve Tamer Levent’in bulusmalariyla baslayan yaratici drama alaninin Türkiye’deki gelisimi 1990 yilinda Çagdas Drama Dernegi’nin kurulmasi ile kurumsal bir kimlik kazanmistir. Önceleri yurt disindan gelen uzmanlarin yönettigi atölyelerle baslayan süreç daha sonra bu uygulamalara katilan ilk liderlerimizin kendi aralarinda yaptiklari çalismalarla devam etmistir. Dernegimizin yaratici dramayi yayginlastirma çalismalari verilen egitimlerin bir sistematiginin olma zorunlulugunu da beraberinde getirmistir. Baslangiçta düzenlenen atölyeleri, daha sonralari ileri düzey atölyeleri takip etmis ve bugün gelinen noktada 320 saatlik bir” Yaratici Drama Liderligi/Egitmenligi Programi” ortaya çikmistir. Dernegimiz bünyesinde görev alan akademisyenler ve alan uzmanlar tarafindan hazirlanan program, Dernegimizin yaratici drama alaninin yayginlasmasi amacina bagli olarak 11 Kasim 2005 tarihinde Milli Egitim Bakanligi Talim Terbiye Kurulu tarafindan onaylanmistir.

6 asamali olan programin içerigi toplam 320 saatten olusmaktadir. Her bir asama birbirine bagli olarak yürütülür ve kendi içerisinde süreklilik gösterir. Ilk dört asama için 6 saat, 5. asama için ise 9 sat devamsizlik hakki bulunmaktadir. Devam süresini asan katilimcilar devam ettikleri asamanin belgesini alamamaktadirlar.

Programin genel amaçlari;
a.Yaratici Drama ile ilgili kavramlari bilmesi,
b.Yaratici Drama, Egitim, Sanat ve diger disiplinler (alanlar) iliskisini kurmasi,
c.Yaratici Dramanin boyutlarini ve ögelerini bilmesi,
d.Yaratici Dramaya iliskin yurtiçi ve yurtdisi alan yazinina hakim olmasi,
e.Yaratici Drama liderlik mesleginin yeterlik alanlarini bilmesi,
f.Egitmenlik/Liderlik uygulama becerisi kazanmasi,
g.Yaratici Dramayi diger derslerde yöntem olarak kullanmasi,
h.Yaratici Dramayi bir ders olarak yürütebilecek becerileri kazanmasi,
i.Yaratici Dramayi kullanarak yeni programlar gelistirmesi,
j.Çocuk oyunlari konusundaki kavramlari bilmesi,
k.Çocuk oyunlari uygulama konusunda beceri sahibi olmasidir.
Yaratici drama disiplinler arasi bir alandir. Buna göre programimizin içerigi yaratici drama alaninin etkilesim içinde oldugu asagidaki alanlara yönelik konu basliklarindan olusmaktadir.
1.Eğitim Bilimleri: Program Gelistirme, Egitim Bilimine Giris, Ögretmenlik Meslegine Giris, Ögretim Ilke ve Yöntemleri, Ölçme ve Degerlendirme, Egitim-Kültür-Sanat Projeleri Gelistirme.
2.Genel Kültür: Sanat Dönem, Kuram ve Akimlari, Resim, Heykel, Fotograf, Edebiyat, Çocuk Edebiyati ve diger Sanat ve Kültür alanlari
3.Alan Bilgisi: Yaratici Drama ve Tiyatro, Dogaçlama, Oyunculuk, Rol Oynama, Isik, Dekor, Kostüm, Maske, Reji, Sahne Bilgisi, Diksiyon, Pantomim, Yaratici Drama Programi Gelistirme-Uygulama, Yaratici Drama Dersini Yapilandirma, Liderlik Becerileri.

Program Yürütücüleri
Yaratıcı Drama programının her bir aşaması alanında uzman, akademik çalışma yapmış öğretmen, eğitimci ya da öğretim elemanı tarafından yürütülür. Aşamaların her biri Yaratıcı Drama eğitiminin gerektirdiği durumlarda birden fazla eğitmen ile yürütülebilir, alanında uzman, konuk öğretmen, eğitmen ve /veya konuk öğretim elemanları da programda görev alabilir.

Programın Süresi
Yaratıcı Drama Liderliği/Eğitmenliği Programı altı aşamadan oluşur. Her bir aşama birbirine bağlı olarak yürütülür ve kendi içerisinde süreklilik gösterir.

Programın toplam süresi 320 ders saatidir. 5 aşama tamamlandıktan sonra lider adayı, Dernek tarafından atanacak/görevlendirilecek akademisyen ve/veya alan uzmanlarından oluşan bir danışman ve iki jüri üyesine; uygulamaya dayalı en az 18 ders saatinden oluşan bir proje sunar. Projenin danışman ve jüri üyeleri tarafından başarısız bulunması durumunda yönetim kurulu yaratıcı drama liderli/eğitmeni adayından yeni bir proje yapmasını ister. Yeni proje aynı değerlendirme süreçlerine tabidir.

Yaratıcı drama liderli/eğitmeni adayı 6. aşamayı deneyimli bir yaratıcı drama eğitmeni/lideri gözetiminde, Dernek yönetim kurulu tarafından belirlenen bir yaratıcı drama atölyesinde 48 saat yardımcı liderlik/raportörlük yapar. Bunun paralelinde derneğin görevlendirdiği bir kuruluşta ya da ilgili öğretim elemanının gözetiminde yaratıcı drama alanıyla ilgili bir derste gönüllü liderlik yaparak ve/veya ulusal/uluslar arası yaratıcı drama seminerlerine katılarak 20 saati doldurduktan sonra programı tamamlar.

Lider adayı; proje çalışmasını ve yardımcı liderliği eş zamanlı olarak, lider olarak yapacağı gönüllü çalışmaları ise 4. aşamadan sonra yürütebilir. Ayrıca lider adayı yaratıcı drama ile ilgili ulusal seminerlere programın başından itibaren katılabilir, uluslar arası seminerlerde ise yönetim kurulunun ilke kararları esas alınır.

Lider adayının projesinin danışman ve jüri üyelerinin raporları doğrultusunda yönetim kurulu tarafından onaylanmasından sonra ve Milli Eğim Bakanlığının yetkilileri gözetiminde yapılacak yazılı(gerekli durumlarda uygulamalı) sınavında başarılı olması koşuluyla lider adayı “Yaratıcı Drama Liderli/Eğitmeni Kurs Bitirme Belgesi” almaya hak kazanır.

Scroll To Top